• Procedury i oświadczenie rodzica

        •  

          WEWNĘTRZNE  PROCEDURY  BEZPIECZEŃSTWA  W  WARUNKACH  PANDEMII COVID-19 W PRZEDSZKOLU  NR 9  LEŚNA POLANA   W  BIELSKU  PODLASKIM

           

          Informacje wstępne

          1. Od 1 września 2020r. w Przedszkolu Nr 9 Leśna Polana w Bielsku Podlaskim prowadzi się zajęcia z dziećmi zgodnie z zasadami przeciwepidemicznymi oraz organizacją pracy przedszkola.
          2. Na terenie przedszkola przebywają pracownicy  i przedszkolaki. Przebywanie osób trzecich ograniczone jest do niezbędnego minimum z zachowaniem środków ostrożności: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk.

            Przyprowadzanie i odbieranie dzieci

          1. Do przedszkola przyprowadzane są przez rodziców tylko dzieci zdrowe.
          2. Przy wejściu do budynku wszyscy wchodzący dorośli obligatoryjnie dezynfekują ręce.
          3. Czas schodzenia się dzieci do przedszkola – od 6.30 do 8.15. W wyznaczonym czasie rodzic przyprowadza dziecko. Przy wejściu do budynku przedszkola dorosły obowiązkowo zakłada maseczkę ochronną, dezynfekuje ręce i wchodzi z dzieckiem do przestrzeni wspólnej przedszkola – holu, szatni z zachowaniem obowiązującego dystansu społecznego min. 1,5 m odległości w stosunku do innych rodziców z dziećmi i pracowników przedszkola. Rodzic rozbiera dziecko i w wyznaczonym miejscu  przekazuje dziecko pracownikowi przedszkola, który odprowadza je do grupy. Rodzic niezwłocznie opuszcza budynek przedszkola. Ze względu na adaptację dzieci nowo przyjętych do przedszkola zezwala się rodzicom, jeśli zachodzi taka konieczność przez okres 1 miesiąca na doprowadzanie dziecka wyznaczonym korytarzem do drzwi sali przedszkolnej i tam przekazanie opiekunom.
          4. Czas odbierania dzieci z przedszkola – od 14.30 do 16.30. W wyznaczonym czasie rodzic przychodzi po dziecko. Wchodzi do budynku przedszkola z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (maseczka, dezynfekcja rąk, dystans społeczny). Wywołuje dziecko przez radiolę i oczekuje na nie w szatni, ewentualnie pracownik przedszkola przyprowadza dziecko i przekazuje rodzicowi, który niezwłocznie zabiera je do domu. W okresie adaptacji dzieci nowo przyjętych zezwala się rodzicom odbierać dziecko z sali.

          Czas pobytu dziecka w przedszkolu

          1. Liczebność dzieci w grupie wynosi maksymalnie 25, przy czym jest uzależniona od wielkości sali.
          2. W miarę możliwości organizacyjnych dziecko przebywa w jednej sali ze swoją grupą oraz opiekunami: nauczycielem, woźną .
          3. Co godzinę nauczyciel wietrzy salę, w której organizowane są zajęcia z dziećmi i prowadzi zabawy ruchowe przy otwartych oknach. Po zajęciach sale są dezynfekowane.
          4. Dzieci pod nadzorem opiekunów, często i regularnie myją ręce, szczególnie przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety oraz po powrocie z zajęć na świeżym powietrzu (od września).
          5. Nauczyciel zwraca uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania
          6. Dzieci pod opieką nauczyciela korzystają z przedszkolnego placu zabaw (każda grupa osobno), z wyłączeniem piaskownicy. Po skorzystaniu z placu zabaw sprzęt jest dezynfekowany.
          7. Powierzchnie użytkowe (blaty, klamki, poręcze, włączniki światła, etc.), sprzęt i rzeczy używane przez dzieci oraz pracowników przedszkola są dezynfekowane.
          8. Usuwa się z sal przedmioty, zabawki, których nie można skutecznie uprać lub dezynfekować (np. pluszaki).
          9. Dzieci nie mogą przynosić do przedszkola własnych zabawek ani niepotrzebnych przedmiotów.
          10. Nauczyciele i woźne pracują według ustalonego harmonogramu. Podczas sprawowania opieki nad dziećmi unika się rotacji pracowników, o ile jest to możliwe.

           

          Zasady funkcjonowania żywienia

           

          1. Z żywienia przygotowanego przez pracowników przedszkolnej kuchni korzystają wszystkie dzieci uczęszczające do przedszkola. Dziecko nie może wnieść własnego pożywienia.
          2. Kuchnia zamawia i odbiera towar od dotychczasowych dostawców z zachowaniem szczególnych środków ostrożności – bez kontaktów pracownika kuchni z dostawcą.
          3. Podczas przygotowania posiłków, oprócz warunków wymaganych przepisami prawa odnoszących się do funkcjonowania żywienia zbiorowego, dodatkowo stosuje się zasady szczególnej ostrożności, np. korzystanie z płynów dezynfekujących do czyszczenia powierzchni sprzętów.
          4. Naczynia i sztućce myte są w wysokiej temperaturze.
          5. Posiłki spożywane są w salach zajęć, każda grupa w swojej sali.

           

            Postępowanie na wypadek podejrzenia zakażenia wirusem SARS-CoV-2

           

          1. Dyrektor przedszkola wyznacza i przygotowuje pomieszczenie wyposażone w środki ochrony osobistej i płyn dezynfekujący, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych.
          2. Po zauważeniu symptomów choroby, np. kaszel, gorączka, złe samopoczucie, wyznaczona osoba (woźna) niezwłocznie przechodzi z dzieckiem do wyznaczonej do izolacji sali, dezynfekuje ręce i ubiera środki ochrony osobistej (maseczka, rękawice, fartuch ochronny), pomaga dziecku założyć maseczkę i rękawiczki. Pozostaje z nim, zachowując bezpieczną odległość, do momentu odebrania dziecka przez rodziców.
          3. Nauczyciel niezwłocznie zawiadamia o sytuacji dyrektora przedszkola i przeprowadza pozostałe dzieci do innego wyłączonego z użytkowania pomieszczenia.
          4. Dyrektor przedszkola zawiadamia jednostkę Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz rodziców dziecka o zaobserwowanych objawach chorobowych i podejrzeniu wystąpienia na terenie przedszkola zachorowania na COVID-19.
          5. O zaistniałej sytuacji informuje również rodziców pozostałych dzieci.
          6. Pomieszczenia, w których przebywało dziecko są jak najszybciej dezynfekowane.

                      Informacje końcowe

          1. W pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych i w holu wywieszone są plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk.
          2. W salach, w których przebywają dzieci nauczyciele posiadają aktualne numery telefonów do szybkiego kontaktu z rodzicami. Rodzice są zobowiązani do odbierania telefonu/natychmiastowego oddzwonienia.
          3. Na terenie przedszkola osoby z zewnątrz przebywają w maseczkach, dezynfekują ręce przy wejściu i zachowują obowiązujący dystans społeczny.
          4. Rodzice składają upoważnienia do przyprowadzania i odbierania dziecka.
          5. Rodzice podpisują oświadczenia o znajomości procedur i zasad bezpieczeństwa panujących w przedszkolu.

           

          Bielsk Podlaski 27 sierpnia 2020 r.

           

          Procedury opracowano w oparciu o wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 25 sierpnia 2020 r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego z i zostały dostosowane do warunków Przedszkola Nr 9 Leśna Polana w Bielsku Podlaskim.

    • Kontakty

      • Przedszkole Nr 9 Leśna Polana
      • 85 730 20 66
      • ul. Kazanowskiego 2A, 17-100 Bielsk Podlaski, Poland
      • Inspektor Ochrony Danych - rodo@chronimydane.pl